Bu başarının paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz;
ARÇELİK, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde 500 milyon dolarlık yatırımla akıllı televizyon fabrikası kurdu.

Çerkezköy’de ülkemizin son yıllardaki önemli özel sektör yatırımlarından biri olan Arçelik Çerkezköy Elektronik Fabrikası’ nda üretim başladı.182 bin metrekare alana kurulan Arçelik Çerkezköy Elektronik Fabrikası’nda dijital ve robotik teknolojilerle geleceğin televizyonları üretilecek.
Planlama aşamasından itibaren, en son teknolojiyle, en verimli üretimi gerçekleştirecek şekilde tasarlanıp inşa edilen yeni fabrikada, malzeme girişinden ürün çıkışına kadar tüm üretim operasyonu da ara stoklar oluşturmadan, hat üzerinde tamamlanacak şekilde kurgulandı. Çerkezköy Elektronik İşletmesi’nin sektördeki en modern üretim tesislerinden biri olduğunu vurgulayan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Çerkezköy işletmemizin üretim süreçleri yazılım tabanlı tam otomatik sistemler ile kontrol edilecek, bu sayede hem üretim verimliliği iki kat artacak hem de kalite artışı sağlanacak. İhracat üssü olarak konumladığımız fabrikada geliştirdiğimiz ürünlerin yüzde 65’ini 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz” dedi.

 

 

 

Üretim Hatlarında Sistek imzası

1994’den günümüze kadar kritik bir çok yazılım projesinde Sistek’ i tercih eden Arçelik, yeni fabrikasın da yine Sistek’ e güvendi. Yaklaşık 16 ay süren yoğun bir proje ile üretim hatlarının yönetimi, akıllı fabrika konseptine uygun olarak yeni nesil MES (Manufacturing Execution System)  yeni fabrikada devreye alındı. Geliştirdiğimiz yazılım, fabrika üretim süreçlerinde en alt seviyeden (sensör) , robot ve  en üst (SAP-ERP) bileşenleri ile entegre çalışacak şekilde tasarlandı. MES içindeki süreçler, planlama ve ürün ağacından başlayıp, planlama, hat yükleme, hat başı kimliklendirme, pcb’den mamül’e kadar tüm kademelerde izlenebilirlik ve mamül üretiminde elektronik kanban ve süpermarket yönetimi gibi karmaşık yapıları içeriyor. Tüm bu süreçlerde barkodlar ve karekodlar ile izlenebilirlik ve online süreç takibi sağlanmakta, tüm süreçler Factory-Tower modülünden anlık olarak takip edilebilmekte. Proje sayesinde anlık uyarılar ve bildirimler yardımı ile eşik değerleri takip ediliyor ve önleyici bakım süreçlerine de destek veriliyor.

 

 

 

 


Tüm yazılım, Sistek tarafından teknoloji lideri Oracle veritabanı ve Weblogic uygulama sunucusu ve java yazılım dili kullanılarak geliştirildi. Bileşenler arası iletişim için kendi OPC modülümüzü geliştirip devreye aldığımız projede, PLC-sensör iletişim katmanında ise Advantech Webaccess arayüzünü tercih ettik. Tüm üretim aşamalarında 250’den fazla noktada kullanılan işlem/izleme hat yazılımlarının versiyon yönetimi de yine kendi geliştirdiğimiz MDM yazılımı ile yapılıyor.