Günümüzde tüketiciler hiç olmadığı kadar internette geziyor. Özellikle de araç alım satımı yapmak ya da araçları için uygun parçaları bulmak için fiziksel bir mağazaya gitmeden önce internette araştırma yapıyorlar. Çünkü tüketiciler daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu durum da araba bayilerinin yönetim süreçlerini ciddi bir şekilde değişmesine neden olan etmenlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Dijital ortamda var olabilmek için yapılan bu değişim beraberinde zaman ve maliyet tasarrufunu da getirdi.

Güncel teknolojileri ile Sistek, otomotiv bayilerinin tüm işlerini tek bir yerden yönetmesine yardımcı olma konusunda gerçek misyonlarını yerine getirmede etkili olmaktadır. Sağlamış olduğu bayi otomasyon sistemleri sayesinde tüm veriler tek bir yerden ve gerçek zamanlı olarak kullanılabilir hale gelmişlerdir.

Bayi Yönetim Sistemi Nedir?

Temel olarak Sistek tarafından sunulan bayi otomasyon sistemleri satış, muhasebe, hizmetler ve otomobil bayiliği stok kontrolü gibi tüm işlevleri bir araya getirmektedir. Tüm bu işlevsel alanların bir araya getirilmesinin yanı sıra işletmenin performansının değerlendirilmesine dair gerçek zamanlı veriler sağlamaktadır. Bu sayede günlük iş süreçlerinin verimlilikleri artarken aynı zamanda kârlı büyümenin de önünü açmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı hem küçük hem de büyük ölçekli otomotiv bayilerinin günlük iş süreçlerini sorunsuz ve kesin bilgi ile yönetilmesini sağlamaktadır. Gerçek zamanlı bilgi sağlaması sayesinde ise bayilere en kısa süre içerisinde pozisyon alma imkânı sunmaktadır.

Bayi otomasyon sistemlerinin tüm işlevleri bir alanda birleştirmesinin sağlamış olduğu bir diğer avantaj ise bireysel çözümler için ayrı ayrı oturum açılmasına gerek bulunmamasıdır. Bu sayede envanter yönetiminden satış noktaları için faturaları kontrol etmeye kadar bütün işlevleri bayilik sistemleri üzerinden gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Bulut tabanlı bir sistem olması da işletmenin bir bütün olarak görüntülenmesine izin vermektedir. Ayrıca yazılıma yerleşik entegrasyon sayesinde bayilerin tüm operasyonel bölümlerine kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Üstelik basit ara yüzü ile tüm bu işlemlerin kolaylıkla yapılmasına olanak sağlar.

Otomotiv bayilerinin başarılı olabilmesi için tüm departmanların birlikte ve etkin bir şekilde çalışması gerekir. Bu sebeple de bayi yönetim sistemleri farlı departmanların birbiri ile iletişim kurmasına ve yapılan işlemlerden haberdar olmasına yardımcı olmaktadır.

Sağladığı Faydalar

Bayi otomasyon sistemleri eski sisteme göre birçok farklı avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların başında ise kayıt tutma ve verileri yönetme konusu bulunmaktadır. Eski sistemde kayıt yazdırma ve depolama gibi süreçlerin bulunması daha az işlevsel olmasının yanı sıra bilgiye ulaşmayı da zorlaştırmaktaydı. Ancak otomasyon sistemleri sayesinde bilgilere daha kolay ulaşım sağlanırken kâğıt işlerinin de önemli bir şekilde azalması söz konusu olmaktadır.

Otomasyon sistemlerinin bir diğer avantajı ise kapsamlı çözümler sunabilmesidir. Bunların içerisinde satış departmanlarının performanslarından müşterilerin tercihlerine kadar birçok spesifik alan bulunmaktadır. Bunun yanında sürekli olarak tekrar edilen işlemlerin otomatikleştirilmesi günlük işleyişte büyük zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Sadece bayiler arasında değil aynı zamanda çevrimiçi alışverişlerin de daha etkili bir şekilde yönetilmesini sağlayan bayi otomasyon sistemleri doğal olarak müşteri memnuniyetinin artmasını da sağlamaktadır. Çünkü müşterilere özel çözümler sunarak rakiplerin bir adım ötesine geçilmesini sağlamaktadır.

Pazarlama açısından ise sosyal medyanın daha verimli kullanılmasını ve kampanyaların oluşturulmasında yardımcı olan otomasyon sistemleri aynı zamanda sonuçların gerçek zamanlı olarak izlenmesini de sağlamaktadır. Bu durum da daha fazla müşterinin çekilmesini kolaylaştırır.

İşletme sahiplerinin ise çok daha kolay bir şekilde karar vermesine yardımcı olmaktadır. Tüm verilere eş zamanlı ve güncel bir şekilde ulaşılabilmesi sayesinde doğru pozisyonun alınması ve doğru kararların verilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca sağlamış olduğu analizler de karar aşamasında etkili olmaktadır. Sonuç olarak bayi otomasyon sistemleri satışların ve kârlılığın artmasını sağlamaktadır.

 

**Kazançlar

  • Tasarruf ve verimlilik : Merkezi verilere anlık olarak zaman ve mekandan bağımsız erişim ile kazanılacak iletişim, kırtasiye ve işgücü tasarrufları , entegrasyon ile iş süreçlerinin hızlanması ile kazanılan verimlilik ve anlık reel değerler doğrultusunda yapılacak yedek parça üretiminden kazanılacak maddi avantaj
  • Müşteri memnuniyeti ve marka imajına katkı : Merkezi bilgiye erişim sayesinde yapılabilecek kontroller ile markanın farklılaşmasının sağlanması, bayi hizmetlerindeki özellikle parçada yaşanan beklemelerin minimize edilmesi ile müşteri memnuniyetinin sağlanması
  • Bayi Ağı çevikliği : Merkezi bilgiye hızlı erişim sayesinde hızlı karar alabilme, alınan kararlara göre uygulamaları (kampanya v.b) hızlı ve hatasız olarak devreye sokabilme, duyuru ve bildirimlerin bayilere sürekli kullanacakları bir sistem üzerinden hızlı ve kontrollü olarak iletilmesi
  • Teknolojinin kolay ve güncel olarak uygulanabilirliği : Ucuz maliyet ile en son teknolojiden iş süreçlerinde faydalanılması, SMS, e-posta gibi imkanların ekonomik olarak Bayilerin kullanımına sunulması, merkezi sistem ile tüm ağ üzerinde aynı fonksiyonların aynı anda devreye alınabilmesi

 

**Bazı modüller

Mobil Uygulama ile Tam Entegrasyon ( Tablet ile Araç kabul – Randevu ve İKK Takip Yapısı )

Atölye Yönetim Sistemi ( Mobil Tablet ve Telefon ile tam entegrasyon )

Barkodlu Depo Yapısı  ( El Terminalleri ile Mal Kabul – Satış – Parça Çıkış – Garanti ve Sayım Süreçlerinin yürütülmesi)

Web Randevu

VMI-Tedarikçi Portali

SMS Gönderim yapısı ve Otomatik SMS süreçleri oluşturabilme

Ana sayfa Dashboard yapısı ile anlık izleme ve kontrol mekanizması kurulması

Web Servisler ile veri transferi yapısı

Comments 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.