İşletmenizin büyük ya da küçük ölçekli olmasından bağımsız olarak depolarının etkin bir şekilde yönetilmesi maliyetlerin azaltılmasının yanı sıra verimliliğin artması ve doğal olarak birim ürün fiyatına elde edilen kârın yükselmesi için son derece önemlidir. Günümüzde yaşanılan teknolojik gelişmelerin en verimli şekilde kullanıldığı alanlardan birisi de depo yönetim sistemleri olmaktadır. Bu sistemler sayesinde depoların etkin bir şekilde yönetilmesinin yanı sıra hata kaynaklı maliyetlerin de en aza indirilmesi söz konusu olmaktadır.

Depo Otomasyon Sistemi Nedir?

Depolar uzun bir süre boyunca manuel yönetilen alanlar olmuştur. Ancak bu durum yönetim şeklinin verimliliğinden ziyade bu alanda teknolojinin kullanılmaya başlanmamasından kaynaklanmaktaydı. Günümüzde ise birçok farklı özellikleri ile depo otomasyon sistemleri sayesinde manuel operasyonların ve tekrarlı işlemlerin önüne geçilmeye başlandı. Bu sayede karşılaşılan hatalar en aza indirilerek verimliliğin arttırılması sağlandı.

Depo otomasyon sistemleri çok basit olarak, mevcutta bulunan ya da depoya yeni giriş yapan ürünlerin sıralı bir şekilde sisteme kaydedilmesi ya da sisteme hali hazırda kayıtlı olan ürünlerin doğru sıra ile depodan çıkışlarının yapılmasına izin veren sistemdir. Bunun yanında depolarda yapılması gereken gruplandırma işlemleri ya da stok sayımları gibi iş süreçlerinin vazgeçilmez parçaları için de yine depo yönetim sistemlerinden yardım alınmaktadır.

Depo Yönetim Sistemleri Ne İşe Yarar?

Depoların etkin ve verimli bir şekilde iş süreçlerinin devam ettirilebilmesi için kullanılan depo otomasyon sistemleri, depodaki iş süreçlerinin önemli bir kısmında sürekli olarak kullanılmaktadır. Bunların içerisinde öncelikle kontrollü malzemelerin giriş işlemlerinin yapılması bulunmaktadır. Giriş yapan ürünlerin kalite kontrollerinin gerçekleştirilmesi elleçlemelerinin yapılması, adresleme ve etiketleme gibi tüm giriş işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bunların yanında işletmelerin ihtiyaç duyması halinde işlevsel transferlerin herhangi bir sorun olmadan ve tam olarak zamanında gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bunların içerisinde depolar arası transfer bulunduğu gibi raf ya da adresler arasındaki transferlerin de gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Depo dışına yapılan sevkiyatların kontrollü bir şekilde gerçekleşerek herhangi bir hatanın oluşmasının önüne geçen depo yönetim sistemleri aynı zamanda depolama ile ilgili verilerin toplanmasını ve gerektiğinde bunların analiz edilmesi için raporlanması gibi özellikleri de içerisinde barındırmaktadır.

Özellikle, yerleştirme, replenishment veya toplama aşamasındaki algoritmalar, makine öğrenmesi ve yapay zekanın süreçlerde kullanılması hataların minimize edilmesini ve zaman ve kaynak kullanımının optimize edilmesi ile yüksek verimlilik sağlamaktadır.

Depo Otomasyon Sistemlerinin faydaları Nelerdir?

Depo otomasyon sistemlerinin her geçen gün daha fazla işletme tarafından kullanılmaya başlamasının temel sebebi, depolardaki iş süreçlerinin verimliliğini ve hızını artırmasıdır. İş süreçlerinde oluşan hataların en aza indirilmesini sağlayan depo otomasyon sistemleri sayesinde hata kaynaklı maliyetlerin de düşürülmesini sağlamaktadır.

Bu avantajlarının yanı sıra FIFO ya da FILO gibi seçenekler sunması sayesinde depoların işletmelerin ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmesine imkân tanımaktadır. Kullanılan barkod veya diğer kimliklendirme sitemleri sayesinde de olası açıkların kontrol edilmesinin kolaylaşmasının yanı sıra stokların kontrol ve sayımlarının en hızlı şekilde gerçekleşmesini de sağlamaktadır. Bu özellikleri depolarda son derece önemli olan hız ve doğruluğu beraberinde getirmektedir. Bu sayede de işletmelere hem zaman hem de maliyet tasarruf imkânı sunmaktadır.

Bunların yanında depo yönetim sistemlerinde yer alan sipariş kontrollü çıkış özelliği sayesinde depoda olası karışıklıkların önüne geçilmesinin yanı sıra ürünlerin depoda izlenebilir olmasını sağlamaktadır. Ayrıca iade takibi imkânı da sunan depo optimizasyon sistemleri ile depo içerisindeki tüm iş süreçleri kolay bir şekilde takip edilmektedir.

Sonuç olarak kullanılan depo otomasyon sistemleri ve genellikle bu sisteme entegre olarak çalışan barkod sistemleri sayesinde depoların iş süreçlerinin verimliliği arttırılmaktadır. Sistek Bilgisayar Yazılım ve Danışmanlık’ın sizlere sunmuş olduğu iş çözümlerinden birisi olan depo otomasyon sistemleri ile kârlılığınızı hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

 

Comments 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.