KNIME

“SİSTEK, Veri Madenciliği, Predictive and Prescriptive Analitik konusunda lider yazılım KNIME veri analitiği platformu çözüm ortağı”

SİSTEK olarak Türkiye ve Kanada pazarında çözüm ortağı olduğumuz KNIME.com AG her ölçekte kuruma açık kaynak kodlu KNIME veri analitiği, raporlama ve entegrasyon platformu üzerinde profesyonel çözümler sunmaktadır. KNIME.com AG’nin ürün ailesi KNIME sunucu versiyonu (Enterprise Server), Büyük veri eklentisi (Cluster Execution – Big Data), Raporlama çözümleri ve profesyonel KNIME destek hizmetlerinden oluşmaktadır. KNIME.com data analizi, eğitimler ve özel komponentlerin geliştirmesi konusunda da hizmet vermektedir.

 

Görsel programlama yapısında modüler node’lar ve bunların birleşiminden oluşan workflow’lar aracılığı ile çalışan KNIME platformu Almanya’da Konstanz Üniversitesinde 2004 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. KNIME içerdiği 1000’in üzerinde node ile zengin fonksiyonel içerik sunarken, görsel arayüzü ile kullanıcıya veri akışını tasarlama, istenen analitik algoritmaları çalıştırma, model ve veri üzerinde etkileşimli olarak girdi ve çıktıları inceleme işlemlerini kolaylıkla yapma imkanı sunmaktadır. KNIME açık ve modüler yapısı sayesinde farklı araçlar, programlama dilleri ve standartlar kütüphaneler ile bütünleşik olarak da kullanılabilir.

 

KNIME; Hızlı kurulumu, kolay ölçeklenebiliği, basit kullanımı ile sayılardan metin ve görsellere, moleküllerden insanlara, basit sinyallerden karmaşık ağlara kadar her türlü veri ile ve kilobyte’dan petabytelarca veriye, basit PC’den kümelenmiş big data sunucularına, basit raporlardan kompleks analizlere kadar çok değişik ortamlarda kullanılmaktadır.

 

KNIME, dünya çapında 60+ ülkede aralarında GE, Bosch, Siemens, P&G, Volkswagen, FDA, Novartis, Continental, Deutche Telekom, The Economist gibi kurumlarında bulunduğu 50.000’i aşan kullanıcı tarafından, 3000’den fazla kurumda kullanılmaktadır.

 

KNIME, Gartner tarafından 2014, 2015 ve 2016 yılında yayınlanan İleri Veri Analitiği Quadrantında sürekli olarak Liderler grubunda yer almakta ve yükselişini sürdürmektedir.

 

KNIME’ın Veri Analitiği ile ilgili akademik araştırmalarda kullanımı R ve Pyhton’dan sonra en fazla artışa sahiptir. Güçlü fonksiyonları, kolay kullanılan görsel programlama ve açık sistem yapısı ile gittikçe yaygınlaşmaktadır.

 

KNIME, GARTNER tarafından da artan bir trend olan tarif edilen Citizen Data Scientist kavramını destekleyecek şekilde güçlü fonksiyonların programlama bilmeyen kullanıcılar tarafından görsel arayüzden kolaylıkla kullanabilmesi sağlanmakta, iş analistlerinin de süreç içinde daha etkin görev almasını sağlamaktadır.

 

İletişim ve bilgi talebi için cem.kobaner@sistek.com.tr e-mailini kullanarak bizden bilgi talep edebilirsiniz.