Günümüzde değişen tüketim alışkanlıkları beraberinde markalar arasındaki rekabetin daha güçlü ve hızlı bir şekilde artmasını sağlamasının yanı sıra bu rekabetin son derece sert olmasına da sebep olmuştur. Bu sebeple de günümüzde piyasada kalmak ve pastadan büyük dilimi yemek isteyen markaların değişen tüketim alışkanlıklarına uyum sağlamanın yanı sıra sürekli olarak değişen ve gelişen teknolojinin imkanlarını da sonuna kadar kullanarak daha az insan hatasının ve daha hızlı işlemlerin yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bu rekabette yerini almak ve konumunu sağlamlaştırmak isteyen markalar ile çalışan ve başarılarına büyük katkı sağlayan Sistek Bilgisayar Yazılım ve Danışmanlık sunmuş olduğu otomasyon sistemleri ile istemeniz durumunda sizlerin de yanında yer alır ve başarıya doğru emin adımlar ile yürümeniz için tüm profesyonel bilgi ve tecrübe birikimini kullanır.

Otomasyon Sistemleri Nedir?

Otomasyon sistemleri genel olarak yönetim, bilim ya da endüstri alanlarında tekrar eden işlerin insan gücü yerine otomatik bir şekilde makineler tarafından yapılmasını sağlayan sistemlere verilen genel bir terimdir. Yönetim alanında verilerin depolanması, bu verilerin analiz edilmesi ya da aktarılması gibi alanlarda kullanılmaktadır. Endüstride ise kullanım alanları çok daha gelişmiş olmaktadır. Örneğin Sistek Bilgisayar Yazılım ve Danışmanlık tarafından sunulan servis otomasyon sistemleri, satış sonrası hizmetler ile ilgili olarak, teknik servislerin daha hızlı ve en az hata ile çalışmasını sağlamaktadır.

Otomasyon sistemlerinin en büyük artısı insan müdahalesi olmaksızın verilerin işlenmesine olanak sağlamasıdır. Bu sayede de manuel hataların en alt seviyeye inerek zaman ve maliyet verimliliğinin artmasını sağlar. Bunun yanında otomasyon sistemleri kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bazı otomasyon sistemlerinde herhangi bir insan müdahalesi bulunmazken, bazı otomasyon sistemlerinde ise insanlar ve sistem arasında iş paylaşımı bulunmaktadır.

Otomasyon Sistemlerinin tercih Edilmesinin Sebepleri

Otomasyon sistemleri her geçen gün daha fazla marka tarafından tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi ise markaların rekabetçi ortamda tutunmalarına ve başarılı olmalarına ilk elden etkili olmalarıdır. Bu sebeple de başta global markalar olmak üzere birçok marka bu değişimin içerisinde yer almaya başlamıştır.

Otomasyon sistemlerini tercih eden markalarda gerçekleşen ilk değişiklik çalışanların işlerine olan bağlılıklarının artmasıdır. Özellikle sürekli olarak tekrarlayan işlerde görev alan çalışanların otomasyon sistemlerine geçiş yapılması ile bu yüklerinden arınması sayesinde çalışma motivasyonlarının ve doğal olarak verimliliklerin artması söz konusu olmaktadır.

Bunun yanında kullanılan otomasyon sistemleri markaların sıklıkla karşı karşıya kaldığı hata maliyetlerinin de önemli bir ölçüde düşmesini sağlamaktadır. Özellikle servis otomasyon sistemlerinin markaların hayatlarına girmesi ile satış sonrası destekte sıklıkla karşılaşılan ve genellikle farklı ortamlarda farklı nedenler ile yapılan tekrarlı manuel veri girişinden kaynaklanan problemlerin önemli ölçüde düştüğü gözlemlenmektedir. Bu durum başta müşteri memnuniyetini artırmanın yanı sıra markaların olası hatalar için altına girdikleri maliyetlerin de önemli bir ölçüde azalmasını sağlamaktadır.

Otomasyon sistemleri iş süreçlerinin daha hızlı ve hatasız bir şekilde ilerlemesini sağlamasının yanı sıra tüm iş süreçlerinin verimliliklerinin daha fazla ölçülebilmesinde de markalara yardımcı olmaktadır. İş süreçlerinin geliştirilebilmesi açısından ise bu ölçeklendirme markalar için hayati öneme sahip olan özelliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İster insan kaynaklarında olsun isterse de servis departmanlarında, kullanılan otomasyon sistemleri çalışanların ek girdileri olmadan daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlamaktadır.

 

Comments 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.